Ergojenik Ürün ve Yöntemler

DESTEK ÜRÜNÜ OLARAK “OCTODRINE” DEĞERLENDİRMESİ

Bu maddelerin çok ama çok az miktarlarda dahi içerikte yer alması ve bunun doping testlerinde tespit edilmesi, profesyonel sporcuların kariyerlerinin sonu olabilecek sonuçlara neden olabilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri Anti-Doping Ajansının (USADA) yayınlamış olduğu güncel bir makaleye göre;

Düzenli olarak yapılan ürün analizleri sonucunda sporcular için üretilen besin destek ürünlerinin bazılarında doping etkili maddelerin tespiti son derece yaygın bir tablodur.

Kusursuz Sorumluluk İlkesi

Ürün etiketlerinde yer almasa dahi, üretim aşamasında çeşitli nedenlerden dolayı (üretim bandında kontaminasyon yani bulaşma en yaygın olanı) son derece masum içeriklere sahip ürünlerde dahi doping etkili maddelere eser miktarlarda rastalanabilmektedir.

Dünya Anti Doping Ajansı (WADA)’nın yayınlamış olduğu bir bildirgeye göre;
Profesyonel düzeydeki bütün müsabaka sporcuları “Kusursuz Sorumluluk” ilkesine sıkı sıkıya bağlı kalmak zorundadırlar.

Kusursuz Sorumuluk ilkesine göre, bir sporcu vücuduna, bilinçli ya da bilinçsiz olarak dahil ettiği her türlü doğal ya da sentetik maddenin yaratacağı sonuçlardan sorumludur. WADA tarafından yayınlanan listede yer alan yasaklı maddelerden birisinin bulunmasının yaratacağı her türlü sonucu da kabul etmiş olur.

Octodrine değerlendirmesi

Bu çarpıcı özet bilgi ardından USADA tarafından yayınlanan makaleye dönecek olursak,

Besin destek ürünlerinde tespit edilen yasaklı madde konusuna güncel bir örnek olarak Octodrine ele alınmıştır.

Octodrine,
aynı zamanda (DMHA)dimetilheksilamin/dimethylhexylamine olarak da bilinmektedir. Merkezi sinir sistemini uyarıcı bir etkiye sahip nasal dekonjestandır (burun tıkanıklığı giderici).
Aynı zamanda besin destek ürünleri içerisine yağ yakıcı ve antrenman öncesi performans tetikleyici etki sağlamak amacıyla dahil edilebilmektedir. WADA tarafından “müsabakalarda yasaklı” madde grubunda, yasaklı maddeler listesine dahil edilmiştir.

Octadirine, herhangi bir tıbbi durum için FDA tarafından onaylı ürünler listesinde yer almamaktadır.Böyle olunca da USADA, Octodrine ait herhangi bir TAKİ (Tedavi Amaçlı Kullanım İstisnası) belgesini de kabul etmemektedir. Normal koşullarda TAKİ belgesi, sporcuları koruma altına alan ve kullanılan bir yasaklı maddeyi belirli koşullar dahilinde yasal hale getiren resmi nitelikli bir belgedir.

Octodrine ‘in diğer isimleri

 • 1,5- Dimethylhexyylamine
 • 2-amino-6-methylheptane;2-isooctyl amine
 • 2-Methyl-6-aminoheptane
 • 6-Amino-2-heptanamine
 • 6-Methyl-2-heptanamine
 • a,e-Dimethylhexylamine
 • Amidrine
 • Dimethylhexylamine
 • Isoctaminum
 • Octodrin
 • Vaporpac

Octodrine in sağlık üzerine etkileri

Güvenilirliği konusunda kesin bir bilgi yoktur. Plasebo kontrollü herhangi bir bilimsel çalışma yürütülememiştir.
Hayvan çalışmaları sonucunda; Octodrine’in, kalp hacminde büyümeye, miyokardiyal kasılmaların artışına ve ağrı eşiğinin yükselmesine sebep olabilceği tespit edilmiştir.

İnsan metabolizmasındaki davranışı hakkında herhangi bri bilgi mevut değildir. Egzersiz sırasında kullanımı potansiyel olarak tehlikeli olarak değerlendirilmiştir.

Bununla birlikte , önemli bir ayrıntı olarak; besin destek ürünleri, satış öncesinde herhangi bir güvenilirlik ya da etkinlik testine gerek duyulmaksızın pazara sunulabilmektedir. Bu durum, riskin yayılmasını da kolaylaştırıp hızlandırabilmektedir.

Hangi tür destek ürünler Octodrine içerebilir?

Egzersiz öncesi ve yağ yakıcı etkili olarak etiketlendirilen ürünlerin pek çoğunda Octodrine/ Metilheksilamin bulgusuna rastlanabilir. Bu durum açıkça etiket üzerinde belirtilmemiş olabilir, farklı isimlerde belirtilmiş olabilir ya da doğrudan net ifadelerle belirtilmiş olabilir. Her türlü durum için de sporcu dikkatli ve farkında olmalıdır.

Bu tarz ürünlerin güvenilirliğini ve doping açısından yasaklılık durumunu kontrol edebilmeniz için globaldro.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışından, özellikle Amerika Birleşik Devletlerinden bir şekilde elinize geçen ürünleri doğrudan sorgulayabileceğiniz en güvenilir kaynak olarak ilk tercihiniz bu adres olmalıdır.

Sonuç olarak

Bu makaleden de anlaşılabileceği üzere, kullanılan bir sporcu besin destek ürünün üzerinde “%100 doğal, organik, bitkisel …” gibi belirticilerin yer alması o ürünü masum ve zararsız hale getirmez. Bu tarz içeriklere sahip her üründe yer alan her maddenin birer etken madde olduğunu hiç aklınızdan çıkarmayın.

Eczane raflarında ye alan ilaçlar çoğu zaman tek etken madde içerirken bu tarz kombinasyon içeriğe sahip ürünlerin içerisinde doping etkili maddelerin de kolayca bulunabilecekleri gerçeğini hiç bir zaman göz ardı etmeyin.

Besin destek ürününü kullanma ihtiyacı oluşmu işe, bu tarz ürünleri mutlaka güvenilir ve kaynağı belirgin bir noktadan temin edin.

İnternet üzerinden verilen siparişlerde yer alan ürünlerin sahte, miadı dolmuş ya da etiket bilgisi eksik ürünlerin sizlere ulaştırılmayacağını kimse garanti edemez.

Bu tarz ürünleri kullanmadan önce mutlaka takım doktorunuz ve eczacınız ile iletişim halinde olunuz.