Medikal Ürünler

Medikal Ürün İncelemeleri – Pulse Oksimetre


OKSİJENİNİZ SİZİ DEĞİL SİZ OKSİJENİNİZİ KONTROL EDİN!/SPOCULARDA PULSE OKSİMETRE KULLANIMININ ÖNEMİ

Pulse oksimetre cihazı artık medula tarafından geri ödeme kapsamındaki 116 üründen birisi!

Pulse oksimetreler yıllardır hastanelerde ve rehabilitasyon merkezlerinde bulunurken artık fitneslarda ve spor salonlarında da yeni yerlerini almaya başlıyor !

Pulse oksimeteler gerçekten ne yapıyor ve neden onlardan birine yatırım yapmalıyız ?

Bu soruların hepsinin cevabını  yazarımız Hande Nur Güler tarafından hazırlanan ürün inceleme

PULSE OKSİMETRE NEDİR ?

Pulse oksimetreler tıpta tipik olarak astım, amfizem, KOAH ve diğer solunum sorunlarında, kandaki oksijen satürasyonunun ve nabız hızının ölçülmesi için tasarlanmış medikal cihazlardır.

Pulse oksimetrelerin çok fazla yayılmayan (kablosuz) tasarımı, ucuz olması ve saniyeler içinde doğru bir ölçüm yapması da kullanımı ve ulaşılabilirliği açısından büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Birçok durumda hız çok önemli bir faktördür. Gerek spor yapanlarda, gerekse solunum endişeleri olan bireylerde kan-oksijen düzeyleri düzenli olarak kontrol edilmelidir. Özellikle kendini iyi hissetmeyen hastalarda bu ölçüm daha da büyük önem taşımaktadır.

PEKİ BU CİHAZLARIN ÇALIŞMA PRENSİBİ NASILDIR?

Pulse oksimetreler genelde ufak cihazlardır. İşaret parmağına hafifçe basarak kandaki oksijen içeriğini belirlemek için görünmez bir kızılötesi ışının ve görünür bir kırmızı ışığın dalga boyları arasındaki fark hesaplar. Cihaz oksijenle doyurulmuş hemoglobin(hemoglobin kanımızda oksijen taşıyan bir proteindir) miktarının yüzdesini hesaplar.

Sağlıklı bireylerde olması gereken sonuç % 97-99.

(%92 ve üzeri değerler normal ve güvenli aralıkta kabul edilir.)

 

PULSE OKSİMETRELER GERÇEKTEN SPOR SALONLARINDA YER ALMALI MIDIR?

Kısaca cevabımız kocaman bir EVET olacaktır. Sebeplerini sıralamak gerekirse;

1-Pulse oksimetreler düzenli egzersizlerde ve egzersiz anında kullanıldığında atletler ve amatörler için önemli bilgileri gösterebilir. Bu cihazın primer fonksiyonu vücuttaki oksijen seviyesini ölçmek olduğu için sporcular bunu egzersizlerde kullanabilir.

2-Dayanıklılık, hız ve verimlilik tüm sporcular için önemli hedeflerdendir ve etkin oksijen aralığının korunması kişinin performansını büyük oranda arttırır ve bu bileşenleri geliştirmeye yardımcı olur.

***Egzersiz yaparken oksijen seviyenizi izlemek için bir pulse oksimetre kullanmak, egzersiziniz boyunca daha eşit oksijen akışı elde etmek için ayarlamalar yapmanızda yardımcı olur.

3-Yüksek irtifada yürüyüş ve tırmanma gibi aktivitelere katıldığınızda bu cihazı kullanmak hipoksi gelişmesini önlememize yardımcı olur. Bu sebeple yüksek rakımlarda sıklıkla egzersize katılacaksanız, yanınıza bir pulse oksimetre almakta fayda var!

4-Astım ve amfizemde içeren solunum yolu hastalıklarından etkilenen kişiler bu aletten özellikle yararlanır.(Bakım sağlayıcılar sıklıkla hastaların fiziksel dayanaklılık ve genel sağlık durumunu arttırmak için egzersiz önerir. Bu egzersizler sıklıkla nefes darlığına sebep olabilir.)

5-Pulse oksimetre kullanmak endişe yaratacak solunum atağından kaçınmamıza yardımcı olur.

***Egzersiz yaparken azalan oksijen seviyesini görürseniz, seviyeyi yükseltmek için etkili birkaç farklı stratejiden birini kullanabilirsiniz.(Pürüzsüz dudak solunumu gibi uygun nefes alma yolu, oksijen doygunluk seviyenizi arttırmanıza yardımcı olabilir)

***İyi solunum teknikleri genel doygunluk seviyesini %93 oranında arttırdığı tespit edilmiştir.

PULSE OKSİMETRE SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Çoğu elektriksel cihazlar gibi tüm pulse oksimetreler de aynı değildir. Pulse oksimetre seçiminde önemli faktörlere bakacak olursak;

*Egzersiz sırasında elleriniz terliyorsa pulse oksimetre parmağınızdan kayabilir. Bununla beraber özellikle küçük veya büyük parmaklarınız varsa cihaz parmaklarınız üzerinde sabit kalamayabilir bu durumda cihazı hafif bir tıbbi bantla yapıştırmak kaymaması için yardımcı olacaktır.

*Güvenilirlik önemli bir faktördür. Bilgileri kablosuz olarak toplayıp depolaması cihazın yanlış hesaplamasına veya izlenmesinde aksamaya engel olur.

*Hafif ve kullanımı kolay olmalıdır, çok iri ve hantal cihazların kullanımı zor olmaktadır.

*Sonuçları etkili şekilde görüntülemek ve analizlemek aracı daha da kullanılır hale getirecektir. (Çok kısa zamanda ve doğru bir şekilde sonuç verir)


Hande Nur Güler, Yeniyüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 4.Sınıf Öğrencisi olarak Spor Eczacılığı platformunun gelişmesine katkı sağlamaktadır. Güvenilir bilgii kaliteli içerik parolamıza uygun yazılarıyla bizlerle olmaya devam edecektir.

Related Posts