ETKİNLİKLER, Spor Eczacılığı Uygulamaları, Spor Organizasyonları

Spor Eczacıları Konya2021’de Sahaya İndiler

5.İSLAMİ DAYANIŞMA OYUNLARI 09-18 AĞUSTOS 2022 TARİHLERİ ARASINDA KONYA’DA GERÇEKLEŞTİ VE SPOR ECZACILARI ECZANE SERVİSİNDE GÖREV ALDI

 

[pfhub_portfolio id=”2″]

 

 

Spor Eczacılığı uzmanlık dalının geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar 2015 yılında başlamış, takip eden yıllarda yürütülen faaliyetler ile genişletilmiştir.

2015 yılında Mersin’de düzenlenen ve bu alanda bir “İlk” olan “Spor Eczacılığı Başlangıç” etkinliği ardından , yeni bir uzmanlık alanı olmaya aday bu başlığın akademik tabanda geliştirilmesi konusunda önem kazanmıştı.

Lokman Hekim Üniversitesi (LHU) Eczacılık Fakültesi tarafından düzenlenen Spor Eczacılığı Eğitim Programları ülkemizde bu alanda kendisini geliştirmek isteyen Eczacılarımız için iyi bir fırsat olmuştu. Mayıs-Haziran 2022 döneminde 3.sü düzenlenen eğitim programı neticesinde 100’e yakın Eczacımız, Spor Eczacılığı alanında sertifikalandırılmıştı.
IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) tarafından düzenlenen “Sporda İlaç Sertifika Programı” referans alınarak hazırlanan bu özel içerik sayesinde Eczacılarımız, sporcu sağlığı konusunda etkin danışmanlık hizmeti verebilecek şekilde sahaya çıkmaya hazır hale gelmişlerdi.

2017 yılında Bakü’de düzenlenen 4.İslami Dayanışma Oyunları’nda hizmet veren Eczane Servisi , Spor Eczacılığı uygulamaları için çok etkili bir örnek oluşturmuştu.

Ve nihayetinde beklenen fırsat ülkemiz adına da gelmişti.

5.İslami Dayanışma Oyunları’nın 2021 yılında ülkemizde yapılacağı belli olduğu andan itibaren Spor Eczacılığı uzmanlık dalını ülkemizde de geliştirebilmek ve bu alanda uzmanlaşan Eczacılarımızı sahaya çıkarabilmenin yolları araştırıldı ve oyunlar kapsamında hayata geçirilecek olan Poliklinik alanı içerisinde Eczane Servisinin de olması gerektiği bilgisine ulaşıldı.
eczane Servisi’nde görev almak isteyen LHU Eczacılık Fakültesi Spor Eczacılığı sertifikalı eczacılarımız arasında 12 gönüllü eczacımız ile organizasyon planlaması yapıldı.

10 günlük oyunlar süresinde , sertifikalı gönüllü eczacılarımız vardiyalı olarak görev aldılar. 56 ülkeden katılan 6.000 den fazla Sporcu ve Spor insanı için Eczacılık Hizmeti sunabilmek amacıyla Konya’da görev aldılar.

Spor Eczacılığı alanında sertifikalı eczacılarımız, uluslararası bir organizasyonda bizzat görev alarak Spor Eczacısı ünvanını almaya hak kazanmış oldular.

 

 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir