Gündem

YAZ İÇİN İDEAL 10 SPOR

Tabi ki spor yapmanın mevsimi yoktur, fakat yazın gelmesi ile güneşin, açık havanın, ormanların, belki sıcak kumların, denizin vb. doğanın bize sunduğu güzellikleri değerlendirmek kışa göre daha kolay oluyor. Dememiz o ki yazın  bazı sporların keyfi bir başka oluyor… Yazınızı daha verimli,eğlenceli ve en önemlisi sağlıklı geçirmek için yapabileceğiniz birçok alternatif spor çeşidi vardır.

Yazın yapabileceğiniz 10 spor:

1-Yüzme: Havuzda veya denizde yapabileceğiniz yüzme egzersizi sıcaklardan en büyük kurtarıcınız olacaktır.Yüzme günlük hayatta kullanmadığımız kasları da çalıştırdığı için yüksek etkili bir egzersizdir. Aynı zamanda suyun zihninizi dinlendirici etkisi ile kötü enerjilerden uzaklaşmanızı da sağlayacaktır.

yüzme ile ilgili görsel sonucu

2-Dalış: Dalış alışılmışın dışında bir spor olmakla birlikte birkaç ders aldıktan sonra kendi başınıza da  yapabileceğiniz bir spor haline gelir. Günlük hayatın stresinden kaçmak isteyenler için balıkların su altındaki sessiz ve renkli dünyası zihninizi dinlendirirken bedeninize de iyi gelecektir.

dalış ile ilgili görsel sonucu

3-Koşu: Sabahları güneşin doğuşu ile birlikte  ağaçların arasında veya sahilde yapacağınız bir koşu güne daha enerjik ve zinde başlamanızı sağlar. Koşu, kondisyonunuzu arttırmak ve yağ yakımını hızlandırmak için ideal bir spordur.Gündüz vakti olmayanlar serin yaz akşamlarını da koşu yapmak için değerlendirebilir!

ormanda yürüyüş ile ilgili görsel sonucu

4-Spor Parkları: Belediyelerin ücretsiz bir hizmeti olan spor parkları birçok farklı egzersiz aletini kullanarak açık havada spor yapabilmenizi sağlar.Her gün yapacağınız 30 dakikalık bir egzersiz programı  bir çok hastalıktan korunmanızı sağlayacaktır.

belediye spor parkı ile ilgili görsel sonucu

5-Yürüyüş: Yürüyüş yaz kış her yaşta yapılabilecek ve yaşam biçimi haline getirmemiz gereken bir spor olmakla beraber yaz aylarında  daha keyifli bir şekilde açık havada da yapılabilir. Yaz akşamları düzenli olarak yapacağınız tempolu bir yürüyüş tansiyonunuzu düzenler, kan dolaşımını hızlandırır, zihninizi rahatlatır, kol ve bacak kaslarınızı çalıştırır, nefes alışverişinizi düzenler, yemeklerden sonra sindiriminizi kolaylaştırır ve daha kaliteli bir uyku uyumanızı sağlar. Ekstrem sporları sevenler  yürüşlerini trekking ve hiking gruplarıyla birlikte doğa ile iç içe  yapabilir!

deniz kenarı yürüyüş ile ilgili görsel sonucu

6-Bisiklet: Yazın bir ulaşım aracı olarak kullanabileceğiniz bisikletleri egzersiz olarak evinizin yakınlarında ve sokak aralarında yapabileceğiniz gibi sahil kenarları veya  bisiklet yolu olan yerlerde daha keyifli hale getirebilirsiniz.

sahil kenarında bisiklet ile ilgili görsel sonucu

7-Tenis: Yaz aylarının vazgeçilmez sporlarından olan tenis bütün kaslarınızı çalıştırmakla beraber odaklanmanızı ve konsantrasyonunuzu da arttıran keyifli  spor dallarından birisidir.

tenis ile ilgili görsel sonucu

8-Paten: Genelde çocuklar ile özdeşmiş olsa da birkaç denemeden sonra paten çok eğlenceli bir  egzersiz haline gelir! Paten kaymak, yüksek kondisyon ve dayanıklılık sağlar, dengenizi sağlamaya çalışırken sarfettiğiniz efor ile yağ yakmanızı ve stresle baş etmenizi de sağlayan en eğlenceli seçeneklerden biri olacaktır.

 

paten kaymak ile ilgili görsel sonucu

9-Plaj Voleybolu: Yaza özel bu sporu yüzdükten sonra  yapabileceğiniz gibi akşamları da yapabilirsiniz.Plaj voleybolu, çıplak ayakla kuma basarak sizi rahatlatırken yeni takım arkadaşlarınız ile sosyalleşmenizi de sağlayacaktır.

beach volley ile ilgili görsel sonucu

10-Sokak Sporları: Yazın halı saha maçları ve sokaklarda ki basketbol sahaları hem fiziksel performansınız için hem de arkadaşlarınızla  güzel vakit geçirmeniz için iyi bir fikir olabilir.

sokak basketbol ile ilgili görsel sonucu

Related Posts